Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Lekce 13 - Testování v PHP - Tvorba akceptačních testů pro Selenium

PHP Testování Testování v PHP - Tvorba akceptačních testů pro Selenium American English version English version

V minulé lekci, Úvod do akceptačních testů a tvorba GUI pro kalkulačku, jsme si připravili webovou aplikaci, kterou dnes pokryjeme akceptačními testy. Budeme k tomu používat testovací framework Selenium s chromedriverem. Selenium klient je stejně jako PHPUnit integrovaný v PHP frameworku Codeception. Ten máme v projektu nainstalovaný, nic nám tedy nebrání začít akceptační testy přidávat. Pojďme na to!

Cest. vs Cept

CodeCeption podporuje 2 formáty pro psaní akceptačních testů - "Cest" a "Cept".

Fungují podobně, hlavní rozdíl je v tom, že jeden je objektový a druhý procedurální. Jejich výchozí šablony jsou následující:

Cest

<?php

class FormCest
{
  public function _before(AcceptanceTester $I)
  {
  }

  public function _after(AcceptanceTester $I)
  {
  }

  // tests
  public function tryToTest(AcceptanceTester $I)
  {
  }
}

Jak vidíte, akceptační test typu "Cest" je velmi podobný unit testu z PHPUnit. Co test, to metoda třídy. Objekt s dostupnými metodami k ovládání prohlížeče dostáváme v parametru metod. Navíc zde máme opět jako v unit testech předpřipravené metody, které se volají před a po každém testu.

Cept

<?php

$I = new AcceptanceTester($scenario);
$I->wantTo('perform actions and see result');

Kód šablony akceptačního testu ve formátu "Cept" se zdá na první pohled


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu pokryjeme jednoduchou kalkulačku v PHP akceptačními testy ve frameworku Codeception, které později spustíme přes Selenium server.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (5)