Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Historie .NETu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Cílem tohoto článku je poskytnout přehled jednotlivých verzí .NETu a bude průběžně aktualizován. Nejnovější verze bude vždy nejvýše. Pokud by někdo chtěl něco doplnit, použijte komentáře.

.NET Framework 4.5

Tato verze .NET Frameworku vyšla 15. srpna 2012. Zároveň vyšlo i Visual Studio 2012 a nové verze C# a VB .NET. Od této verze .NET Frameworku je ukončena podpora Windows XP (potřebujete tedy Windows Vista nebo novější). Největšími novinkami jsou:

.NET Framework 4.5.1

Tato aktualizace .NET Frameworku přinesla hlavně podporu multiplatformních aplikací. Zájemce o podrobnější informace odkáži na MSDN.

.NET Framework 4.5.2

Zatím nejnovější verze .NET Frameworku přináší změnu velikosti kontrolek ve Windows Formech na základě nastavení DPI v systému. Dále tato aktualizace přinesla nové API pro ASP .NET, které vylepšuje práci s hlavičkami a stavovými kódy. Další podrobnější informace můžete nalézt na MSDN.

.NET Framework 4.0

Tato verze .NET Frameworku vyšla 12. dubna 2010 spolu s Visual Studiem 2010 a CLR 4.0, C# 4.0 a VB .NET 10.0

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

.NET Framework 4.0 přinesl mnoho novinek a mezi nejvýznamnější patří:

.NET Framework 3.5

Verze 3.0 .NET Frameworku byla vypuštěna do světa 19. listopadu 2007. Stejně jako .NET Framework 3.0 běží i verze 3.5 na CLR 2.0. V této verzi přibylo několik nových metod a vlastností pro třídy v .NET Frameworku, ale největší novinkou v této verzi je bezpochyby Language Integrated Query, zkráceně LINQ. Vyšly také nové verze C# (3.0) a Visual Basic .NETu. (9.0). Spolu s touto verzí .NET Frameworku vyšel i .NET Compact Framework 3.5. Pro tuto verzi .NET Frameworku vyšlo Visual Studio 2008. Tato verze .NET Frameworku je již obsažena v Windows 2008 R2 a Windows 7.

Service Pack 1

Service pack pro .NET Framework vyšel 11. srpna 2008. Obsahem tohoto service packu byly určité změny ve WPF. Avšak největšími novinkami, které tento service pack přinesl, jsou ADO .NET Entity Framework, ADO .NET Data Services a ASP .NET MVC Framework

.NET Framework 3.0

.NET Framework 3.0 byl vydán 21. listopadu 2006. Je součástí operačních systému Windows Vista a Windows Server 2008. Je také k dispozice ke stažení pro Windows XP se SP2 a Windows Server 2003. Tato verze .NET Frameworku používá stejnou verzi CLR jako .NET Framework 2.0.

Nejvýraznějšími novinkami v .NET Frameworku 3.0 jsou:

.NET Framework 2.0

Verze .NET Frameworku 2.0 byla vydána 22. ledna 2006. Tato verze byla vydána spolu s Visual Studiem 2005 a Microsoft SQL Serverem 2005. Jedná se o poslední verzi, která je spustitelná na Windows 98 a Windows ME.

.NET Framework přišel s následujícími novinkami:

.NET Framework 1.1

Verze 1.1 byla prvním verze větší aktualizace .NET Frameworku 1.0. Byla také první verzí .NET Frameworku, která již byla obsažena ve Windows a to konkrétně ve verzi Windows Server 2003. Byla vydána 3. dubna v roce 2003 a podpora pro ní byla ukončena v říjnu roku 2008. Tuto verzi také obsahovalo druhé vydání Visual Studia .NET 2003.

Tato verze .NET Frameworku sebou přinášela mimo jiné:

  • ASP .NET Mobile Controls, což je sada ovládacích prvků určená pro navigaci na stránce pomocí mobilní zařízení (mobilní telefony, PDA).
  • Začlenění podpory ODBC přímo do .NET frameworku v namespacu System.Data.Od­bc;. Tato knihovna byla dříve k dispozici na internetu ke stažení v případě potřeby.
  • Podpora protokolu IPv6. Knihovny pro práci s protokolem IPv6 byly začleněny do namespacu System.Net;.
  • Side-by-Side execution, což je technologie, která umožní nainstalovat program s více verzemi kódu, aby si aplikace mohla následně vybrat, na které verzi CLR poběží, nebo které komponenty využije. Více informací naleznete v oficiální dokumentaci.
  • Změny v zabezpečení .NET Frameworku
  • .NET Compact Framework, což je verze .NET Frameworku pro malé zařízení
  • Nová verze C# 1.2.

.NET Framework 1.0

První verze .NET frameworku vyšla 13. února 2002. Obsahovala C# 1.0, Visual Basic .NET 7.0 a samozřejmě CLR 1.0, bez které by samotný .NET framework nefungoval. Zároveň vyšlo samozřejmě i vývojové prostředí, konkrétně Visual Studio .NET. První verze .NET Frameworku podporovala Windows NT, Windows 98, Windows ME, Windows 2000 a Windows XP, ale nebyla součástí ani jednoho z těchto systému, musela se vždy doinstalovat. Podpora byla ukončena 10. července 2007.

Vznik

Microsoft začal vyvíjet .NET Framework na konci 90 let minulého století pod názvem Next Generation Windows Services (NGWS). Na konci roku 2000 vyšla první beta verze .NET Frameworku 1.0

Rodina .NET Frameworků obsahuje mimo jiné také dvě odlehčené verze pro mobilní zařízení a embedded přístroje (například bankomaty). A těmi verzemi jsou .NET Compact Framework a .NET Micro Framework.


 

 

Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Avatar
NeonMaster
Člen
Avatar
NeonMaster:23.5.2015 11:24

Já bych ten článek otočil od nejstaršího po nejnovější.:)

 
Odpovědět  +14 23.5.2015 11:24
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Tricerator
Redaktor
Avatar
Tricerator:25.5.2017 0:12

Skvělý článek. Ale přidám se ke kolegovi, otočení pořadí by bylo logičtější.

Odpovědět  +1 25.5.2017 0:12
Raduj se z bugu. Tedy z toho, ktery jsi uz nasel...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.