Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
java week + discount 50

Jak získáš kvalitní řešení na svůj dotaz ve fóru?

Než položíš svůj dotaz do fóra, zkontroluj prosím, zda neobsahuje nejčastější chyby, které se tu bohužel denně opakují. Pro kvalitní řešení tvého problému bys měl položit svůj dotaz co nejlépe. Kvalitní odpověď lze výrazně ovlivnit několika maličkostmi.

Titulek

Titulek je první věc, kterou potencionální respondenti uvidí. Když je ničím nezaujme, tvou otázku budou ignorovat.

Titulky dotazů, na které nikdo neodpoví

  • Chyba - Když někdo pojmenuje vlákno "Chyba" nebo "Pomoc", pak asi není moc bystrý a radit mu by byla ztráta času. Co raději zvolit titulek třeba "Proč se mi na mobilu zobrazuje web zmenšený a nečitelný?" nebo "ERROR 200: StackOverflow - Recursion too deep".
  • Notebook - O něco lepší titulek než "Chyba", ale stále nevíme o co jde a jelikož si tazatel nedal očividně moc práce, ani nám se mu moc nechce pomáhat. Co raději zvolit titulek "Notebook s výdrží 4 hodiny pro školní potřeby do 10 tisíc"?
  • Reklamy na stránce - Zas o kus lepší, víme o co se jedná. Mnohem lepší by ale bylo "Zobrazování reklam na mém webu - kterou reklamní společnost zvolit?". Do titulku vlákna vkládej ideálně přímo svou otázku končící znakem "?".

Šetři slovy

Snaž se používat co nejméně slov a přitom vložit maximum přesných informací. Nikomu se nechce číst sáhodlouhé vysvětlování. Chceme se sami zdokonalovat tím, že řešíme IT problémy, ne číst romány :)

Co ti nejde?

Popiš co nejkratšími větami s čím máš problém. Porovnej následující 2 dotazy:

Mnoho slov a málo informací

Dobrý den, snažím se zprovoznit knihovnu quickPDF, ale nejde mi to :-/ Pořád to píše chyby s Object :D Nevíte co dělám špatně? :(

Je zbytečné zdravit, chybí konkrétní text chyby, psát 3 smajlíky na 3 věty není nejlepší nápad. Z dotazu není patrné, že by se tazatel alespoň trochu snažil při jeho pokládání nebo že by se dokonce snažil problém sám nějak řešit. Ukažme si, jak položit dotaz lépe.

Dostatek informací a vlastní iniciativa

Snažím se zprovoznit knihovnu quickPDF, nicméně dostávám chybu Fatal error: Call to undefined method stdObject::render, která se způsobí když zavolám $pdf->save("faktura.pdf"). Knihovnu používám proto, že se mi nepodařilo rozjet tPDF na PHP 7. Kontroloval jsem autoloader a vše by mělo být načtené.

Problém, Dosavadní pokusy o vyřešení, Čeho chceš docílit

První odstavec s problémem je druhá nejdůležitější část otázky, kterou si většina lidí přečte. Takže se snaž, aby byla co nejsympatičtější ke čtení a plná důležitých informací.

Kromě samotného problému je vhodné uvést i zda jsi zkoušel použít nějaká řešení. Vlož na ně odkaz a zmiň proč ti řešení nefungovalo nebo nevyhovovalo. Tvá snaha motivuje ostatní členy komunity, aby se ti také pokusili pomoci.

Velmi často existuje elegantnější řešení než to, o které se pokoušíš. Proto uveď i jaký je tvůj celkový cíl, kromě konkrétní chyby, kterou na cestě k němu řešíš.

Pomoz druhým reprodukovat problém

Pokud je tvůj problém spojen s programováním, určitě spolu s otázkou vlož i problémový kód. Ale nekopíruj celý kód aplikace! Zahltíš čtenáře obrovským množstvím nepodstatného kódu, díky čemuž poté pravděpodobně nedostaneš kvalitní odpověď. Čtenáři jsou ochotní věnovat tvému dotazu jen určité množství času, proto jej polož tak, aby jej bylo možné v rozumném čase vyřešit. Uvidíš, že poté řešení dostaneš. Když nevěnuješ čas kvalitnímu položení dotazu, nebude ti věnován čas k jeho vyřešení. Zde jsou nějaká vodítka, kterých je dobré se držet:

  • Připoj pouze kód nezbytný k tomu, aby byli ostatní schopni reprodukovat problém.
  • Pro vložení části kódu použij tlačítko "Vložit zdrojový kód" nebo Ctrl + K. Pro správné odsazení lze kód označit nebo umístit kurzor na začátek řádky a použít Shift + Tab pro zpětné odsazení a Tab pro odsazení. Případně můžeš použít autoformatting ve svém IDE.
  • Pokud musíš zaslat delší kód, použij prosím Dev-Lighter a připoj k otázce pouze odkaz. Otázka tak nebude zbytečně dlouhá a bude se v ní lépe orientovat. Opět platí, že je vhodné k otázce přiložit i nějakou kratší část kódu.
  • Je-li možné vytvořit přímo spustitelnou ukázku, vytvoř ji a připoj na ni odkaz. Použít k tomu můžeš například http://sqlfiddle.com/ nebo http://jsbin.com. Kód však k otázce přilož také - odkaz může být v budoucnu neplatný.

Před odesláním si svou otázku přečti

Zkus se vžít do situace, že svou hotovou otázku čteš poprvé v životě: Dává smysl? Zkus si podle sepsaných kroků problém zreprodukovat v čistém prostředí a pouze s informacemi obsaženými v otázce. Pokud chybí nějaký detail - dopiš jej a poté si to raději ještě jednou přečti.

Buď připraven odpovídat na reakce

Poté, co otázku odešleš, nech si ji otevřenou v záložce prohlížeče a občas se podívej, zda ti někdo odpověděl - buď připraven upřesnit jakékoliv nejasnost a vyzkoušet navrhovaná řešení.

Označ řešení

Chtěl bys, aby jsi své problémy již našel vyřešené? Pomoz ostatním a označ řešení, až jej někdo poskytne. Přičtou se mu tím také body, čímž mu poděkuješ a on ti třeba příště zas pomůže. Pokud nakonec na řešení přijdeš úplně sám, vlož jej pod tvůj příspěvek, pomůže v budoucnu ostatním, kteří mohou řešit podobný problém.

Pokud máš nějaký nápad na rozšíření tohoto článku, ať již o úplně novou informaci nebo o kladný či záporný příklad dotazu, napiš nám jej níže do komentářů :) Přejeme mnoho kvalitních odpovědí.


 

Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
12 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:10.3.2018 17:38

Článek pěkný, ale ruku na srdce, opravdu si myslíte, že to zlepší kvalitu dotazů na fóru? Nemyslím si, že lidé, co pokládají špatné dotazy budou chtít trávit čas čtením nějakých "pravidel"...

Odpovědět
10.3.2018 17:38
the cake is a lie
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
David Jančík:10.3.2018 17:41

Ještě jsem předělal formulář pro zakládání nového vlákna. Odkaz na tento článek tam bude taky, ale jak říkáš, nepředpokládám, že to většina lidí bude brát v potaz. Nicméně si myslím, že je dobrý nápad to tu mít :-)

Odpovědět
10.3.2018 17:41
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
ostrozan
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
ostrozan:10.3.2018 18:21

Ještě bych přidal :
"Neoznačujte hned první radu co přijde a náhodou funguje jako řešení - počkejte nějaký čas jestli nepřijde nějaké jiné, třeba lepší."
Kolikrát se nestačím divit, co za nesmysly je označováno jako řešení - a jak to pak vypadá, když u řešení je deset mínusů

Jinak tenhle článek by měl viset jako top na každém fóru.

 
Odpovědět
10.3.2018 18:21
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
DarkCoder:10.3.2018 20:00

K článku bych doplnil podobné znění tomuto:
"Dříve, nežli vložíš svůj dotaz, podívej se, zda-li to již někdo neřešil v diskuzi před tebou."

Odpovědět
10.3.2018 20:00
"Chceš-li předávat své znalosti, měj kvalitní podklady."
Avatar
Robert Michalovič:10.3.2018 20:44

Něco takového by tu mělo být. Nicméně je nutno aby tento článek byl v každém fóru pro každý jazyk a úplně nahoře aby jej každý viděl hned po zobrazení. A přejmenoval bych to na "Jak správně zformulovat dotaz na fóru".

 
Odpovědět
10.3.2018 20:44
Avatar
Atrament
Supertvůrce
Avatar
Atrament:10.3.2018 23:27

Tento článek by se měl automaticky zobrazovat každému, kdo se poprvé pustí do psaní dotazu do fóra. Ale nedělám si iluze, že i pak by se nenašel tvor, co by zadal dotaz se subjektem "Plííz help".

Do článku bych doplnil výrazným tučným písmem, že <b>ukázka kódu se nevkládá jako obrázek</b>. To je přímo odporný nešvar a já už dotazy s takhle vloženým kódem rovnou ignoruju...

 
Odpovědět
10.3.2018 23:27
Avatar
Neaktivní uživatel:14.3.2018 19:54

Spatny format dotazu = delete.
Potom vse bude ok.

Odpovědět
14.3.2018 19:54
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Marek Vajčner:30.3.2020 19:00

Podle mého názoru není pochyb o tom, že tento článek má své opodstatnění. Je dobré stanovit a dodržovat alespoň elementární pravidla. Včetně záležitostí u kterých tak říkajíc o nic nejde. Jistě, zbrklí jedinci si to číst nebudou, ale snad je dost i takových kteří chtějí dotazy pokládat smysluplně.

 
Odpovědět
30.3.2020 19:00
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.