Chceš se vypracovat až k výdělku 160.000 Kč/měsíc? Důležité je začít. Staň se programátorem díky rekvalifikačnímu kurzu! Začni dnes!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Blog ITnetwork.cz

Co je nového v IT a na ITnetwork se dozvíš spolu s rozhovory s absolventy, firmami a dalšími zajímavými lidmi na našem oficiálním blogu :)

Akreditované vs. vzdělávací kurzy. V čem je zásadní rozdíl?

Na e-shopu Úřadu práce lze najít akreditované a vzdělávací kurzy. Víš, jaký je mezi nimi rozdíl? A proč si vybrat zrovna ten akreditovaný?

1.12.2023 Nové

Po 30 letech v IT se Petr rozhodl naučit programovat

Petr dlouhá léta pracoval jako IT projektový manažer. Když však jeho firma musela skončit, rozhodl se, že si rozšíří obzory a naučí se programovat.

29.11.2023 Nové

Našla jsem si uplatnění už během kurzu, říká maminka Lenka

Mnohým absolventům ITnetwork se podaří najít uplatnění už během rekvalifikace. Stejnou zkušenost má i maminka Lenka. Jak svou práci získala?

16.11.2023 Nové

Bitcoin slaví 15 let. Češi jich vytěžili za 2,3 miliardy

Je to už patnáct let, co vývojář Satoshi Nakamoto vydal bílou knihu, v níž poprvé popsal princip Bitcoinu. Od té doby tato kryptoměna ušla dlouhou cestu.

9.11.2023 Nové

Víš, kdo ti volá? Policie varuje před podvodníky na telefonu

Vishing je jeden z nejčastějších kybernetických útoků. V čem spočívá? A jakou roli v těchto podvodech hraje takzvaný spoofing telefonních čísel?

8.11.2023 Nové

Šéfredaktorka Natálie – Ještě jsem neměla tak skvělé kolegy

Jak vypadá běžný pracovní den naší šéfredaktorky Natálie? A co se jí na její práci líbí nejvíc? Zjisti v rozhovoru.

5.11.2023 Nové

I přes komplikace se nevzdám, říká 3. Statečný Pavel

Pavel se během studia potýkal s několika komplikacemi. Jak mu ITnetwork pomohl tyto problémy vyřešit? Zjisti v článku.

2.11.2023 Nové

Bývalý zástupce manažera Vašek si rekvalifikací splnil sen

Díky rekvalifikaci si mohl Vašek splnit svůj sen o práci v IT. Čeho by chtěl ve své programátorské kariéře jednou dosáhnout?

25.10.2023 Nové

Hledá se statečný náhradník, který převezme Výzvu od Vikinga

Viking Jiří se rozhodl po první části rekvalifikace Výzvu opustit a zůstat u své původní profese, učení. Hledáme proto nyní náhradníka, který jej zastoupí.

17.10.2023 Nové

Pro přežití firem jsou Low-code/No-code technologie nezbytné

Low-code a No-code technologie se stávají klíčovou součástí strategií digitální transformace firem. O čem bude První Česká Low-Code/No-Code konference?

13.10.2023 Nové

ITnetwork zavádí pro studenty stipendia

K novému rekvalifikačnímu kurzu Java PRO budou moci studenti nyní získat i stipendia, která jim uhradí značnou část kurzu. Zjisti více v článku.

12.10.2023 Nové

Absolvent Lukáš – Litoval bych, kdybych se nerekvalifikoval

Lukáše to do IT táhlo už od dětství, nakonec ale vystudoval úplně jiný obor. Po letech se rozhodl tuto chybu napravit a rekvalifikoval se na programátora.

5.10.2023 Nové

Zkoušku dal na 93 %, nyní se Tomáš těší na další část kurzu

Tomáš již má základní část rekvalifikačního kurzu na programátora za sebou. Jak se mu dařilo při studiu? A s jakými osobními komplikacemi se musel potýkat?

5.10.2023 Nové

ITnetwork fandí těm, co investují do svého vzdělání

Nový produkt Java PRO dá studentům nejen tolik potřebnou praxi, ale navíc jim ještě garantuje práci.

25.9.2023 Nové

Kdo chce pracovat v IT, místo si vždy najde!

Z výsledků našeho průzkumu vyplývá, že více než 90 % absolventů, kteří aktivně hledají práci, ji získá do 3 měsíců od zkoušky. Zjisti více v článku.

25.9.2023 Nové

Kurz se skvěle vyjímá v životopisu, říká bývalý strojař Jiří

Proč se bývalý strojař Jiří rozhodl pro rekvalifikaci na programátora? A jak mu toto jeho rozhodnutí změnilo život? Zjisti v článku.

15.9.2023 Nové

Test dal za 7 minut, teď se 2. Statečný, Jiří, vrací k učení

Jak se dařilo učiteli Jiřímu při absolvování základní části rekvalifikačního kurzu? A jak se připravoval na závěrečnou zkoušku? Zjisti v článku.

12.9.2023 Nové

Přelom v seznamování. Umělá inteligence pomáhá najít lásku

Mnohé seznamky se rozhodly nasadit do svých aplikací umělou inteligencí, která má jejich uživatelům pomoci snadněji najít ideálního partnera.

30.8.2023

Učit studenty mě baví, říká lektor Vašek a láká ostatní

Vašek je jedním z našich nejlepších lektorů. Jak se vůbec do ITnetwork dostal? A co všechno je náplní jeho práce? Zjisti v rozhovoru.

23.8.2023

I mámy mohou programovat, pobízí 5. Statečná, Lenka

Proč se rozhodla čtyřnásobná maminka Lenka k rekvalifikaci na programátorku? Zjisti v našem rozhovoru.

23.8.2023

4. Statečný, Pavel – Programování mi umožní starat se o tátu

Proč se rozhodl bývalý datový analytik Pavel k rekvalifikaci na programátora? A jak se mu bude v kurzu dařit? Sleduj s námi jeho příběh.

7.8.2023

Ze stavby k tvorbě webů, Wieslaw si splnil svůj sen

Jak se bývalý dělník na stavbě Wieslaw dostal k vytváření webů? A jak mu v tom pomohla rekvalifikace? Zjisti v článku.

5.8.2023

Zachránila ji hra. Unesenou dívku našli díky Nintendo Switch

Jakou roli sehrála konzole Nintendo Switch při hledání unesené čtrnáctileté dívky? Zjisti o tomto kuriózním případu více v našem článku.

5.8.2023

Pozor na přehřátí mobilu. Jak mu v létě předejít?

Horké letní dny dávají naší elektronice pořádně zabrat. Jak se o ni přes létstarat? A čemu se naopak vyhnout? Zjisti v článku.

14.7.2023

Programování je jazyk budoucnosti, tvrdí 2. Statečný, Jiří

Učitel informatiky Jirka se rozhodl, že se rekvalifikuje na programátora, aby mohl svým studentům předávat nové znalosti v IT. Jaká bude jeho cesta?

14.7.2023

Příběh 3. Statečného, Jirky – Do rekvalifikace dám vše!

Jiří se chtěl vždy stát programátorem, dlouhá léta však sloužil v armádě. K rekvalifikaci se odhodlal až díky Výzvě 5 Statečných. Co od kurzu očekává?

13.7.2023

Chci být co nejlepší programátor, říká bývalý skladník Jiří

Jiřího práce programátora vždy lákala, po škole se však věnoval úplně jinému oboru. Vše změnila až rekvalifikace a nyní může dělat to, co ho baví.

7.7.2023

Pomoc či ztráta času? Data ukazují, jak ajťáci pracují s AI

Podle dat z výzkumu Stack Overflow používá nástroje umělé inteligence 44 % vývojářů. Jaká další překvapivá zjištění z výzkumu vyplývají? Zjisti v článku.

29.6.2023

3 důvody, proč se naučit programovat přes léto

Léto je skvělé období na osvojení základů programování. Přečti si náš článek a zjisti, proč bys měl začít novou kariéru už dnes!

29.6.2023

Bývalý důstojník Kamil - Bez rekvalifikace bych to nezvládl

Kamil se dostal k programování úplnou náhodou. Java ho však natolik zaujala, že se rozhodl pro rekvalifikaci do IT. Jaké bylo jeho studium?

16.6.2023

S jakými problémy jsme se museli kvůli migraci webu potýkat?

Migrace webu vyžaduje precizní a odbornou práci na vysoké úrovni. Naše zkušenosti s přechodem k novému poskytovateli ale takové nejsou. Co se přesně stalo?

14.6.2023

Jaký programovací jazyk doporučuje začátečníkům ChatGPT?

Umělá inteligence ChatGPT již od svého vytvoření ušla pořádný kus cesty. Zjisti, jaký programovací jazyk doporučuje začátečníkům.

13.6.2023

Průměrné mzdy v IT se vyšplhaly na nové maximum

Jeden z velkých benefitů IT jsou jeho vysoké platy. Loni se průměrná měsíční mzda v tomto oboru vyšplhala přes rekordních 73 tisíc korun.

6.6.2023

Bývalý kamioňák Martin dnes tvoří weby na zakázku

Martin jezdil 8 let s kamionem po Evropě, po narození dcery ale toužil po změně kariéry, proto se rozhodl pro rekvalifikaci na ajťáka Jak se mu dnes daří?

4.6.2023

Pig butchering - Zneužitá důvěra a podvody s kryptoměnami

Pig butchering je nový druh podvodu pomocí sociálního inženýrství. Jakou roli v něm hrají kryptoměny? A jaké techniky na své oběti podvodníci používají?

29.5.2023

Jak naučit děti programovat? Poradíme ti

Čím dál více dětí se již od útlého věku učí programovat, což výrazně přispívá k rozvoji jejich myšlení a kreativity. Jak však a kdy s tímto učením začít?

26.5.2023

Koníček a práce v jednom, tvrdí šéfredaktor Karel

Karel pracuje v ITnetwork jako šéfredaktor. Díky tomu mohl propojit dvě své oblíbené činnosti – psaní a programování. Zjisti, co ho na své práci baví.

22.5.2023

Bývalý dělník Jaromír dnes programuje v JavaScriptu

Jaromír roky pracoval jako řadový dělník, už od malička ale toužil dělat s počítači. Přihlásil se proto na rekvalifikaci a dnes dělá to, co ho baví.

19.5.2023

5 tipů, jak si vyčistit hlavu od programování

Po hodinách programování je tělo ztuhlé a mozek touží po odpočinku. Jak se nejlépe odreagovat? Inspiruj se našimi tipy v článku.

11.5.2023

Patřím do komunity, říká lektor Sam a vyzývá ostatní

Samuel je jedním z našich skvělých lektorů. Jak se naučil programovat? A v čem spočívá jeho práce v ITnetwork? Přesvědč se v článku.

5.5.2023

Recenze ITnetwork - Jaké jsou zkušenosti našich absolventů?

Jaké zkušenosti mají s rekvalifikačním kurzem u ITnetwork naši absolventi Miloslav, Vlaďka, Jiří, Libor a Přemek? Zjisti v článku.

5.5.2023

Jak vytvořit profil na LinkedIn, který zaujme?

Na profesní sociální síti LinkedIn má profil okolo 700 milionů lidí z celého světa. Jak správně vyplnit profil? A na co by neměli zapomenout programátoři?

30.4.2023

Theranos - Nápad za miliardy, který se nepovedl zrealizovat

Kauza Theranos se pravděpodobně již brzy uzavře. Co způsobilo propad firmy za několik miliard dolarů? A v čem byla jejich technologie chybná?

28.4.2023

Místo fotbalu hrají LOLko. Zájem o e-sporty roste

E-sport se v posledních letech stal lukrativním odvětvím trhu, jehož sláva bude v následujících letech ještě růst. Jaké hry jsou mezi hráči nejoblíbenější?

20.4.2023

Našla jsem si práci snů, říká koordinátorka Šarlota

Šarlota od ledna pracuje v ITnetwork na pozici koordinátor zájemců. Na své práci se jí líbí flexibilita a možnost zkvalitňovat a zefektivňovat svou práci.

12.4.2023

Proč chtějí experti zastavit umělou inteligenci?

Zástupci Institutu Future of Life napsali nedávno dopis, ve kterém vyzývají k pozastavení dalšího vývoje systémů umělé inteligence. Proč? Zjisti v článku.

6.4.2023

Pracovní trh se ochladil, zájem o ajťáky ale přetrvává

Jak se na oboru IT podepsalo celkové ochlazení pracovního trhu? A je nezaměstnanost v oboru přetrvávající problém? Zjisti v článku.

30.3.2023

Dejte do studia vše, radí bývalý grafik Honza

Honza pracoval deset let jako grafik, vždy jej ale zajímalo IT. Rozhodl se proto pro rekvalifikaci a ještě před dokončením kurzu si našel práci v oboru.

30.3.2023

Strašák jménem TikTok. Proč ho zakazují?

O TikToku se v poslední době mluví jako o bezpečnostní hrozbě kvůli strachu ze zneužití dat a šíření desinformací. Které státy ho už zakázaly?

24.3.2023

Codon přidá do Pythonu turbo

Nový kompilátor z laboratoře vědců na MIT má za cíl zefektivnit jeden z nejoblíbenějších jazyků současnosti Python. Jak funguje?

24.3.2023

Večeře už letí! Wing testuje doručovací drony

Společnost Wing aktuálně testuje síť dronů, které fungují jako donášková služba. Během příštího roku by měly doručit miliony objednávek.

15.3.2023

Digitální nomádství kvete mezi ajťáky

Odhaduje se, že digitálních nomádů je na světě v současnosti okolo 35 milionů. Jedním z jejich nejčastějších povolání je přitom právě IT.

15.3.2023

Program je stavebnice, musíte si hrát, říká absolvent Martin

Martin již více než 20 let pracuje jako vývojář. Zájem o moderní technologie a touha po větším uplatnění na trhu práce jej však motivovaly k rekvalifikaci.

10.3.2023

Nezaplatíš splátku? Auto ti samo odjede

Budoucnost samořiditelných aut je zatím ve hvězdách, již nyní se ale první z těchto vozů zařazují do provozu. V Německu třeba nahradí některé linky MHD.

8.3.2023

Nákupní horečka v Metaverzu. Lidé berou parcely útokem

Někteří odborníci tvrdí, že je Metaverzum budoucností internetu. Jen za loňský rok tak lidé nakoupili virtuální pozemky za téměř 2 miliardy dolarů.

28.2.2023

Ženy jsou budoucnost IT. Jejich počet v oboru stoupá

Počet ajťaček každoročně narůstá a obor se tak čím dál více otevírá ženám. Ty by podle odborníků mohly být náplastí na nedostatek zaměstnanců v IT.

28.2.2023

Pokus - Vyrob si doma vlastní baterii

Baterie jsou nepostradatelnou součástí našich životů, používají se totiž do mnoha zařízení, kterými se obklopujeme. Zjisti, jak si ji vyrobit sám doma.

21.2.2023

Vědomosti nestačí. I pro práci v IT potřebuješ soft skills

Kvůli měnícímu se prostředí v IT je nyní potřeba ovládat kromě technických dovedností také ty měkké. Zjisti v článku, jaké to jsou, i jak na nich pracovat.

15.2.2023

K čemu je datová schránka a jak ji zřídit?

Od začátku letošního roku bude Ministerstvo vnitra postupně zřizovat všem podnikatelům datové schránky. Ty uživatelům nabízí mnohé výhody. Zjisti jaké.

15.2.2023

Z chemie k programování - Miloslav chtěl od své práce víc

Miloslav pracoval několik let v chemickém průmyslu. Chtěl však od práce víc, a tak se rekvalifikoval na programátora. Nyní dělá to, co jej baví.

8.2.2023

Život jako ve sci-fi. Internet věcí nabírá na síle

Internet věcí je síť, která propojuje nejrůznější chytrá zařízení, jimiž se běžně obklopujeme. Zjisti, jaká jsou nejoblíbenější zařízení současnosti.

8.2.2023

Češi berou útokem IT rekvalifikace, láká plat i home-office

Zdražování motivuje Čechy změnit obor. Často k tomu využívají akreditované rekvalifikační kurzy hrazené úřadem práce. Oblíbenou profesí je přitom "ajťák".

7.2.2023

Umělá inteligence se ukázala jako zručná malířka

Nová aplikace DALL-E 2 s umělou inteligencí dokáže z písemného zadání vygenerovat fascinující umělecké výtvory. Zjisti, jak jsme ji ověřili v našem článku.

2.2.2023

Bezpečnost především. Jak se chránit na internetu?

S tím, jak se postupně celý svět přesouvá do online prostředí, roste i riziko možné kybernetické hrozby. Zjisti, jak se chránit na internetu.

1.2.2023

V IT jsem se našel, říká bývalý provozní Ondřej

Ačkoliv Ondřej vystudoval gymnázium s IT zaměřením, nakonec pracoval v úplně jiném oboru. Díky rekvalifikaci si však mohl splnit svůj sen o práci vývojáře.

24.1.2023

Online pohovor na obzoru? Zjisti, jak uspět

Obliba online pracovních pohovorů kvůli Covidu v posledních letech vzrostla. Zjisti, jaké jsou jeho výhody, a jak se na tento typ pohovoru připravit.

24.1.2023

Popularita Low-code roste. Může za to i nedostatek ajťáků

Low-code a no-code vývojové platformy umožňují lidem bez hlubších znalostí programování vytvářet své vlastní aplikace. Proč jsou tak oblíbené?

11.1.2023

Zná umělá inteligence odpověď na všechno? Otestovali jsme ji

Společnost Open AI představila nového chatbota s umělou inteligencí, který umí komplexně a přesvědčivě odpovídat na otázky uživatelů.

10.1.2023

Splň konečně svá předsevzetí - Takhle se namotivuješ

Dáváš si každým rokem nějaké předsevsevzetí? Pak určitě víš, jak je těžké jej dodržet. Zjisti, jak se správně motivovat a splň si konečně své sny.

3.1.2023

Kvůli Covidu jsem přešel do IT, říká bývalý podnikatel Jakub

Jakub byl podnikatel v automobilovém průmyslu, vždy chtěl ale pracovat v IT. Absolvoval proto rekvalifikační kurz Programátor a svůj sen tak uskutečnil.

2.1.2023

Hry, na které stojí za to si vzpomenout. Znáš je všechny?

Pamatuješ si, jaké byly první hry, které jsi hrával na počítači? Užij si trochu nostalgie a inspiruj se naším seznamem starých ale přesto skvělých kousků.

28.12.2022

Jak se efektivně zbavit bolesti hlavy po náročném dni?

S bolestí hlavy se jednou za čas setká snad každý. Může za to nezdravý životní styl, práce na počítači i stres. Zjisti, jak se bolesti efektivně zbavit.

21.12.2022

IT je můj dávný sen, říká bývalý manažer hotelu Martin

Martin toužil po kariéře programátora již od základní školy, dlouhá léta ale pracoval v gastronomii. Proč se rozhodl nakonec svůj dávný sen uskutečnit?

20.12.2022

TOP5: Jednoduché programovací projekty pro začátečníky

Teprve začínáš s programováním a rád by ses pustil do svých prvních projektíků. Inspiruj se některým z našich pěti tipů a vytvoř si třeba kalkulačku.

20.12.2022

Nahradí Carbon oblíbené C++?

Google v červenci představil nový experimentální programovací jazyk Carbon. Od něj mnozí odbornící očekávají, že by časem mohl nahradit C++.

13.12.2022

Bug bounty: Najdi chybu na webu a vydělej hromadu peněz

Programy Bug bounty nabízejí firmám skvělou příležitost pro zvýšení svého zabezpečení, a jednotlivcům pak možnost vydělat si kupu peněz. Co to obnáší?

13.12.2022

Bývalý kamioňák Zdeněk dnes jedná s řediteli firem

Zdeněk vyzkoušel mnohé (během studia i co se povolání týče), aby našel to, co má dnes. Odvahu se rekvalifikovat na programátora našel, když si sáhl na dno.

5.12.2022

Zabíjí perfekcionismus produktivitu?

Perfekcionismus sice pomáhá zkvalitnit práci, ale vybírá si daň v podobě stresu a úzkosti, a ty pak snižují tvou produktivitu. Zjisti, jak nad ním vyhrát.

5.12.2022

Znamení, podle kterých poznáš špatný průběh pohovoru

Podle čeho poznat, že se pracovní pohovor nedaří? Existuje několik základních příznaků, na které je třeba dávat pozor. Včas tak můžeš odvrátit katastrofu.

29.11.2022

Co je Web3 a jak se liší od Metaverza?

Co je Web3 a jak ovlivňuje dnešní technologie? Co přináší do budoucnosti? Co představují také Web1 a Web2?

29.11.2022

Regionální manažerka Vlaďka dnes tvoří weby na zakázku

Ekonomka Vlaďka se díky PHP rekvalifikaci stala freelancerkou. Věnuje se své vášni - webům a stala se konečně paní svého času. Přesně, jak si vysnila.

21.11.2022

K čemu se používá Python?

Python je populární a jeho hlavní využití je v AI a strojovém učení. Jenže umí taky obyčejné věci, jako tvorbu webu či jednoduchých aplikací?

21.11.2022

Vede negativní myšlení k demenci? Takhle se ho zbav

Negativní myšlenky mají daleko větší vliv na naše celkové zdraví. Stačí přitom velmi málo k tomu, abychom byli zdraví a šťastní. Jak si přestat stěžovat?

16.11.2022

Nejužitečnější rozšíření Google Chrome pro vývojáře

Co si přidat do prohlížeče Chrome? Čím si jako programátor můžeš pomoci a jak vše správně nainstalovat? Tohle všechno ti pomůže dosáhnout kvalitní práce.

16.11.2022

Učit se programovat a vydělávat přitom peníze? Ano!

Učit se programování neznamená nutně nepracovat. Ideální kombinací pro každého je, tvořit projekty a získávat praxi. Co se o své výtvory podělit a vydělat?

8.11.2022

Přála jsem si uniknout ze strojařiny, říká vývojářka Martina

Vystudovala literaturu, udělala 2. maturitu ze strojírenství a nakonec se rekvalifikovala na programátorku. Štěstí ji přineslo až IT.

8.11.2022

Zaujmi životopisem do 10 vteřin! Tohle musí obsahovat

Zapadnout v hromadě nezáživných životopisů a motivačních dopisů nechce nikdo. Bohužel málo kdo ví, jak je ale správně napsat. My to tajemství známe.

31.10.2022

Proč budoucnost patří machine learningu?

Že se vše automatizuje, už jsi nejspíš slyšel. Díky strojovému učení se programy upravují samy. Můžou za to chytré algoritmy, které utvářejí budoucnost.

31.10.2022

Bez frameworků se v programování neobejdeš. Víš proč?

Frameworků existuje nespočet. Pomáhají programátorům usnadnit život a zrychlit práci. Jak s nimi mají pracovat a v čem jsou jejich limity?

20.10.2022

Z fabriky za počítač - Rekvalifikace Jiřího na programátora

Programátor Jiří dříve pracoval ve fabrikách. To ovšem komplikovalo jeho zranění a tak se rozhodl rekvalifikovat a splnit si tak dávný sen.

19.10.2022

IT pohovor - Znáš nejčastější otázky?

IT pohovory jsou specifičtější než jiné pohovory. Tazatelé se snaží zjistit několik věcí najednou. Jaké jsou nejčastější otázky a jak správně odpovídat?

11.10.2022

9 způsobů, jak si můžeš chránit své duševní zdraví

V naší uspěchané době je otázka duševního zdraví stále víceméně tabu. Umět si pomoci na každodenní úrovni je bráno jako prevence. Pomoz si těmito triky.

11.10.2022

FB, Apple, Amazon, Netflix, Google - Co chtějí od kandidátů?

Co velké firmy zaujme na kandidátech, že je nakonec přijmou? Co přesně si z toho můžeš odnést ty? Které schopnosti 'jedou'?

3.10.2022

Zmizí tvoje profese do roku 2030?

Podívej se, které obory v budoucnu díky robotizaci a digitalizaci zaniknou a do kterých se naopak vyplatí se rekvalifikovat pomocí vzdělávání v dospělosti.

27.9.2022

Rekvalifikace mi úplně změnila život, říká tester Přemek

Přemysl se po 15 letech rozhodl změnit kariéru z obchodního manažera na ajťáka. Co ho k tomu vedlo? Kde dnes pracuje? Jak si práci sháněl?

19.9.2022

Home office všem - Novela zákona přinese vytoužené výhody

Povinný home office nejen pro matky, hrazené náklady spojené s prací a dovolená a ošetřovné pro dohodáře. To vše a více se v roce 2023 mění.

19.9.2022

6 kroků, jak se nevzdát, když máš chuť skončit

Prásknout s něčím a vzdát se, to se nám všem v životě stalo alespoň jednou. Ovšem rozdíl mezi úspěšným a obyčejným člověkem je ve schopnosti setrvat.

6.9.2022

Příručka freelancera: V IT vyrosteš i během krize

Podnikání je nejistá disciplína. Každého bohužel potká nepříjemnost či nějaká forma recese v jeho počínání. Otázka je, jak se zachovat, abys neztratil vše.

6.9.2022

Neposlouchej tyto toxické kariérní rady!

Existují lidé s dobrými úmysly a dobrými radami, pak se špatnými radami a nakonec lidé, kteří jsou sebestřední a nedopustí, aby je někdo trumfnul.

29.8.2022

Konec bolesti - 10 tipů pro správné držení těla u stolu

Správným držením těla se člověk může vyhnout mnoha problémům spojeným s přetížením určitých částí těla - kloubů, beder, ramen, krku a dalších.

24.8.2022

7 nejčastějších otázek na pohovoru + odpovědi

Na prvním dojmu nesmírně záleží. A co teprve na pohovoru?! Připrav si tedy pečlivě své odpovědi, aby tě nic nedokázalo v den D zaskočit.

23.8.2022

'Stavařině jsem se věnovala 20 let', říká programátorka Anna

Jak se rekvalifikovat při zaměstnání a s dvěma malými dětmi? Anna to vše zvládla a dokonce ji i Úřad práce rekvalifikaci v Javě proplatil. Jak to?

17.8.2022

Špatně se soustředíš na home office? Pomůže i hraní her

S home office přišly úplně nové zdravotní potíže. A to zatím netušíme ty dlouhodobé důsledky. Proč v domácí kanceláři bolí záda a klesá rychle pozornost?

16.8.2022

Zvládej nepříjemné konverzace s taktem

Občas na každého čeká těžká diskuze. Důležité je držet se několika základních bodů a měl by ses se svým oponentem dobrat ke společnému cíli. Jaké to jsou?

1.8.2022

S tímhle přestaneš prokrastinovat už navždy!

Proč prokrastinujeme? Jaký je osvědčený návod přestat? Existuje jedno nepopulární řešení, které sice pomáhá, ale také nepatří mezi nejjednodušší.

1.8.2022

"Denně mi chodily stovky nabídek" - Příběh Libora

Jak si našel brzy po rekvalifikaci svou práci? Kde dnes pracuje a jak využívá Python, ve kterém se rekvalifikoval? Jak je těžké najít si práci v Djangu?

27.7.2022

Den juniora - Co tě čeká a na co si dej pozor?

Kdo je junior programátor a co by měl umět? Hraje nezastupitelnou roli v týmu a denně se učí novým poznatkům.

26.7.2022

6 tipů, jak se poprat s pomluvami na pracovišti

Každý z nás to zažil. Stát se terčem pomluv kolegů je nepříjemné, ale rozhodně existují civilizované cesty, jak se s nimi poprat. Pojďme si je probrat.

26.7.2022

Máš předpoklady pro IT? I tohle ti klidně pomůže!

Které hard skills rozhodně budeš obecně v IT potřebovat? Jaké soft skills jsou vítané specificky pro IT a proč?

20.7.2022

Virtuální influenceři - Máme se jich obávat?

Jak virtuální osoby na internetu vznikají a jak na nás působí? Jak je poznávat a čeho se můžeme u umělých influencerů bát?

11.7.2022

Je C++ vůbec ještě relevantní v roce 2022?

Používá se stále C++? Má pro začátečníka cenu se ho v dnešní době začít vůbec učit? Jaký má potenciál na trhu práce?

11.7.2022

Mobilní vývojářka Tereza využila druhou šanci na lepší život

Jak se Tereze povedlo najít se záhy po rekvalifikaci místo mobilní vývojářky ve veliké jihlavské IT firmě STORMWARE? Jak se připravovala? Kde hledala?

8.7.2022

Tohle všechno ti přinese umět programovat

Co jiného, než ovládat technologie, ti do života může přinést umění programovat? Čím tvůj život IT ještě obohatí?

4.7.2022

Green computing - Zeleným vývojem za lepší budoucností?

Jak IT přispívá k celkovému znečištění životního prostředí? Co mohou dělat firmy i jednotlivci, aby zredukovali svou uhlíkovou stopu?

27.6.2022

7 koníčků, které ti zlepší programování

Které koníčky mohou podporovat dovednosti související s programováním? Na co je třeba se zaměřit? Jak vypnout a vlastně stále na sobě pracovat?

27.6.2022

Dobré zvyky vedoucí k úspěchu? Takhle je získáš!

Co je to zvyk a jak si je správně a úspěšně osvojit? Jakou roli hrají v našich životech a jakých chyb se lidé dopouštějí při snaze o nový?

21.6.2022

Automotive, kocovina a programování. Přečti si příběh Kuby

Jakub studoval filozofii, ale věnoval se technickému oboru v automotive. Co ho donutilo odejít? Jak se dostal k programování? Jak si sháněl práci?

21.6.2022

10 důvodů, v čem jsou mobilní aplikace lepší než webovky

Co přinášejí mobilní aplikace oproti mobilním webovým stránkám navíc? Čím pomáhají v brandingu, čím v konverzích a jak je testovat?

6.6.2022

8 nápadů na projekty, které ti získají práci juniora

Jak získat zkušenosti s technologiemi, když nemáš potřebnou praxi? Čím si pomoci a jak upozornit na schopnosti, které zaměstnavatele zaujmou?

6.6.2022

12 znamení, že je načase změnit zaměstnání

Kdy je načase změnit povolání? Jak se neunáhlit a skutečně si říci, že už je třeba hledat novou životní cestu?

1.6.2022

Ucházet se o pozici bez potřebných zkušeností? Ano, jde to.

Co dělat, když víš, že nesplňuješ úplně všechny požadavky, ale víš, že tu pozici opravdu chceš. Známe postup, jak vykreslit tvé silné stránky.

23.5.2022

Budeš potřebovat v zaměstnání algoritmy?

Potřebuje programátor znát algoritmy? K čemu slouží? Setkáváme se s nimi i v normálním životě?

23.5.2022

Programátor samouk - Jak si podmanit svět IT na vlastní pěst

Jaký je postup učení pro samouky? Co je třeba dodržovat k dosažení potřebných znalostí? Co nepodceňovat a kdy se naopak nepřeceňovat? Dosáhni svého!

17.5.2022

Jak se stát blockchain vývojářem?

Co je potřeba všechno umět a ovládat, aby ses mohl stát blockchain vývojářem? Jaké jsou hlavní 2 typy vývojářů této oblasti a čemu se věnují?

17.5.2022

Soft skills a hard skills - Víš, jaký je mezi nimi rozdíl?

Co jsou to měkké a tvrdé dovednosti? Jak na nich pracovat a jak je zdůraznit v životopisu a při pohovoru?

12.5.2022

IT se může naučit každý. 10 tipů, jak proměnit věk ve výhodu

Pokud ti už není 20, už ti není ani 30 let, a zajímá tě IT, je tohle ten pravý článek pro tebe. Pojďme smést ze stolu mýty, že IT je jen pro mladé.

2.5.2022

5 důvodů, proč se stát blockchain vývojářem

Co je to technologie blockchain? K čemu nám slouží? Jaká je poptávka a budoucnost pracovního trhu blockchain vývojářů?

2.5.2022

Ekonom Lukáš chtěl práci s budoucností, dnes tvoří webovky

Sice vystudoval vysokou školu ekonomie, ale nebylo to ono. Bavilo ho tvořit webovky a tak se rekvalifikoval na junior programátora WWW aplikací.

28.4.2022

Junior programátor? Tohle po tobě budou firmy chtít!

Co musíš ovládat, aby ses stal junior vývojářem? Co firmy chtějí, abys uměl a znal? A jaké jsou alternativní pozice, kde využiješ znalosti programování?

26.4.2022

Deepfake - Jak rozpoznat falešné i neexistující tváře?

Co je to deepfake? Jak vzniká? Jak ho detekovat a dá se s ním žít? Co pozitivního přináší společnosti?

19.4.2022

Jak si říct o zvýšení platu? Použij tyto fráze.

Máš pocit, že by tvé úsilí mělo být lépe ohodnoceno? Jak a kdy si říci o zvýšení platu? Kdy je vhodné tlačit a kdy naopak se stáhnout? Máme vzorové scénáře

19.4.2022

Syndrom vyhoření - Jak zářit a nevyhořet?

Cítíš, že se s tebou děje něco divného? Pracuješ od nevidím do nevidím a začíná se na tobě podepisovat? Znáš příznaky burnoutu? Víš, jak jim předejít?

11.4.2022

Řídila hotel, dnes má Renata stejné peníze v IT na půlúvazek

Renata procestovala Evropu a pracovala léta v hotelnictví. Po Covidu musela otočit o 180° a rekvalifikovala se na Java programátora.

11.4.2022

6 nejžádanějších profesí metaverzu! Už je znáš?

Metaverzum může společnosti přinést mnohé. Zatím se využívá jako prostředí pro zábavu, kde se hrají hry. Ale potenciál je mnohem větší.

8.4.2022

Metaverzum: Co nás čeká v paralelním světě?

Co je to metaversum? Co lze zde dělat? Jak do něj vstoupit? Jaké přinese společnosti výhody a čeho se odborníci naopak obávají?

4.4.2022

Z telekomunikací Leoš vyhořel. Dnes vyvíjí pro Unicorn

Co se musí stát, aby mladý člověk vyhořel? Jak se stal prodejce mobilních služeb a průmyslové techniky Java vývojářem? Co mu pomohlo najít dnešní práci?

28.3.2022

Tester? Co že budeš na této pracovní pozici dělat? II.

Jak tester vše zaznamenává? Co je to testovací strategie, případy, plány a další? Proč se testy a výsledky zaznamenávají?

23.3.2022

Tester? Co že budeš na této pracovní pozici dělat? I.

Testeři jsou důležitou součástí procesu vývoje softwaru a uvádění aplikací do provozu. Co musí umět? Jak správně testovat?

22.3.2022

Zásady kyberbezpečnosti -Tohle na internetu NIKDY nepodceňuj

Čím se nás snaží na internetu podvést či ohrozit? Co je to phishing? Jak ho identifikovat? Jak se ubránit útokům moderního světa? Co je bezpečné?

22.3.2022

Věděl jsem, že mám na víc, říká bývalý skladník Jaroslav

Pracoval jako skladník přes 5 let. Dnes je Jára úspěšný rekvalifikant pracující v okolí Mendelovy univerzity pro vývojářskou firmu a neměnil by.

17.3.2022

Zásady kyberbezpečnosti - Jak si nenechat ukrást FB fotky?

Nebezpečí internetu jsou známá. Pořád je ale co se učit. Jak poznat, že je 'něco v nepořádku'? Jaké jsou nejčastější útoky a jak se jim bránit?

9.3.2022

Příručka freelancera: 6 tipů pro efektivní time management

Nestíháš? Pracuješ pořád a už to na tebe doléhá? Nauč se triky od těch nejlepších a pracuj tak, aby tě práce nestrhala. Triky na časový management.

2.3.2022

'Zasekl jsem se!' Aneb co dělají zkušení programátoři?

Zasekl jsi se a nevíš jak dál? Stává se to u programování často? Ja se zaručeně dostat z bryndy? Těchto několik tipů ti pomůže překonat tzv. zásek.

28.2.2022

Jaké programovací jazyky pojedou v roce 2022?

Které z těch stovek technologií jsou ty, které tě vystřelí na vrchol? Co je žádané? Které technologie jsou nejvíce vyhledávané v roce 2022?

23.2.2022

Vysoká mi nic nedala, tak jsem se IT naučil sám, říká Michal

Michal pracoval v automotive. Lákal ho dynamický svět IT. Jak se naučil programovat? Kde sháněl informace? Jak zvládal rodinu, plný úvazek a učivo?

23.2.2022

Na co firmy lákají v roce 2022?

Vše probíhá online. Dokonce i přijímací pohovory. Jak to probíhá a jaké jsou výhody a nevýhody? Co dnes firmy nabízejí, aby přilákaly odborníky?

31.1.2022

Nevyšel další pohovor? Druhá část - 10 nejčastějších důvodů

Co dalšího dokáže pokazit pohovor? Na co ještě dávat pozor a nepohřbít tak své šance získat novou práci? Jde si pomoci i po pohovoru?

31.1.2022

Nevyšel další pohovor? Toto je 10 nejčastějších důvodů

Známe 10 nejčastějších důvodů, proč jsou někteří uchazeči opomíjeni a jiní září? Nenech si sebrat vítr z plachet a místo depresí na sobě zapracuj.

24.1.2022

Víme, proč tvá předsevzetí selhala. Jak uspět v roce 2022?

Novoroční předsevzetí mají hlubší význam. Jak nám každoročně pomáhají? Proč někdy nefungují? Jaké chyby dělá většina lidí?

17.1.2022

Co ještě musí umět front-end programátor a kolik vydělává?

Chceš se dozvědět více o nástrojích, které by správný front-endista měl umět v roce 2022? Jaké jsem v tomto poli standardy?

17.1.2022

Co by front-end vývojář měl umět v roce 2022?

Jaké základní technologie by měl front-end vývojář ovládat? První část výčtu základních schopností a znalostí.

10.1.2022

Co dělají back-end vývojáři a kolik vydělávají?

Které technologie musí ovládat? Jsou zde i jiné schopnosti, kterými musí oplývat? Kolik je jejich průměrný plat v ČR či zahraničí?

10.1.2022

Víš, co dělají back-end vývojáři a jak se jím stát?

Co je třeba zná, umět či ovládat, aby ses stal back-endovým vývojářem? Proč jsou tak žádaní? Kolik si vydělávají peněz v ČR a ve světě?

3.1.2022

Z game testera se Tomáš rekvalifikoval na PHP programátora

Tomáš, byl dříve game testerem, ale nakonec se rozhodl rekvalifikovat na Junior programátora WWW aplikací. Proč? Jak probíhalo schvalování úřady?

3.1.2022

Front-end i back-end? Takhle pracuje full-stack vývojář

Fullstack vývojář pracuje s kódem front-endu i back-endu. Jaké mýty o nich kolují? Kdo se může jím může stát a jaké schopnosti má mít. Je fullstack těžký?

17.12.2021

Tímto způsobem si udržíš IT kariéru na vrcholu

Technologický průmysl se mění stejně rychle, jako roste. Každých několik měsíců je software aktualizován na novou verzi. Jak si svou kariéru v IT udržet?

17.12.2021

Přes 100 000 měsíčně? Tihle to mají

Velká poptávka po IT odbornících má za důsledek zajímavé finanční ohodnocení jako lákadlo do různých firem. Kdo opravdu může dosáhnout na 100 000 a více?

6.12.2021

7 způsobů, jak si zamilovat IT jako začátečník

Existují způsoby, jak si programování zpříjemnit? Můžeš si začátky trochu usnadnit a ponořit se díky nim hlouběji do kouzel IT?

6.12.2021

12 trendů pro rok 2022 na poli IT

Proč je dobré sledovat podobné trendy? Co bude vládnout IT v roce 2022? Jedná se o skutečné novinky, nebo jsou to staré záležitosti s novou nálepkou?

30.11.2021

Příručka freelancera: Jak na platby předem a zálohy

Jak si říct o zálohy? Kdy je na místě sjednat zádržné? Existuje nějaká flexibilita v určování svých cen? Vyplatí se spěšné zakázky, nebo je to past?

30.11.2021

ITnetwork pro školy - Jak se podle něj učí v Boskovicích?

K učení programování slouží v Boskovicích e-learningy ITnetwork. Proč se tak rozhodli? Přineslo jim to nějaké výhody? Jak na to reagují studenti?

23.11.2021

Příručka freelancera: Účtovat za hodinu či projekt?

Kdy už je hodinová sazba proti tobě a vyplatí se účtovat za celý projekt? Existují i jiné způsoby, jak si účtovat na základě času věnovanému zakázce?

23.11.2021

Každý se může rekvalifikovat do IT, říká bývalý číšník Matěj

Matěj pracoval v bistru, než se rekvalifikoval. Jak si myslí, že by rekvalifikanti mohli lépe zvládnout pohovor? Co ho nejvíce překvapilo na programování?

15.11.2021

Průzkum ministerstva na home office. Jak se Čechům líbí?

Práce z domova je trendem od roku 2020. Co si Češi pochvalovali na home office a co jim naopak práci ztěžovalo? Víme jak na některé zmíněné trable.

9.11.2021

Příručka freelancera: Jak se nacenit?

Freelancer se snaží vydělat a zákazník se snaží ušetřit. Kde se ti dva setkají? Co všechno patří do ceny? Jaké jsou osobní a podnikatelské náklady?

7.11.2021

Příručka freelancera: Známe tajemství úspěšných začátků

Máš zájem podnikat v IT? Víš, co za tím stojí? Jaké jsou výhody a na co si dát pozor? Známe tajemství úspěšných freelancerů a podělíme se o ně s tebou.

7.11.2021

Jak si vybrat novou profesi

Mnoho lidí si přeje skoncovat s dosavadní kariérou a vydat se jinou cestou. Jenže jak? Jak může udělat rozumné rozhodnutí? Jaké jsou možnosti?

26.10.2021

O čem je programování? Odpovídá Mgr. Patrik Valkovič

Patrik Valkovič získal magisterský titul na UK MFF. Myslí si, že je IT jen pro mladé? Co si myslí o rekvalifikacích? Kdo má šanci se v IT uplatnit?

18.10.2021

3 způsoby, jak změnit kariéru

Přeješ si vydělávat více peněz? Změnily se tvé profesní cíle či hodnoty? Objevil jsi nové zájmy, které bys rád začlenil do své práce? Jsi vyhořelý?

18.10.2021

Jak vybrat nejlepší počítač na programování?

Jak se vyznat na přeplněném trhu? Co když začínám a vůbec netuším, co je pro mě vhodné? Je třeba utratit jmění, abych měl vhodný počítač?

11.10.2021

Tvořit hry ve špičkovém studiu bez vejšky? Patrikův příběh

Na vysoké škole zjistil, že se více naučí praxí a odešel pracovat. Dnes je v předním vývojovém studiu obklopen mistry svého oboru. Jak toho dosáhl?

11.10.2021

Ženy, které se prosadily v IT

Je mnoho úspěšných žen v technice a přírodních oborech, ale stále příliš málo v porovnání s muži. Které to jsou a jak pomáhají mladým dívkám?

5.10.2021

Jak si vybrat IT kurz v 5 jednoduchých krocích?

Udělal jsi si seznamy, co tě baví, kolik chceš mít volného času a kolik bys chtěl vydělávat? Konečně jsi našel kariérní cestu, která tohle všechno splňuje?

5.10.2021

Nahradí Kotlin Javu? V čem psát aplikace pro Android?

Proč by se vývojáři měli učit Kotlin? Podíváme na výhody, které přináší a vysvětlíme si, proč byste o něm měli vážně uvažovat. A jestli je lepší než Java.

13.9.2021

Ve 21 letech má Patrik vývojové studio. Jak toho dosáhl?

Je mu sice 21 let, ale má už více než 10 let programuje a rozjíždí svou firmu. Jak se to všechno naučil? Zaměstnal by rekvalifikanta? Co radí začátečníkům?

13.9.2021

Proč se ženám nedaří v IT tolik jako mužům?

Proč je malé zastoupen žen v technických oborech? Dá se tomu nějak zabránit? Přináší více žen v týmu či na vedoucích pozicích nějaká pozitiva?

31.8.2021

6 důvodů proč investovat do Swiftu

Jak velkou má Swift komunitu? Co tím získáš, když se ho naučíš? Najdeš si zaměstnání a jaké je průměrné platové ohodnocení? Je dítkem Applu, takže...

31.8.2021

Rozhovor s Mgr. Pejšou - Z učitele lektorem rekvalifikací

Mgr. Jaroslav Pejša učil 15 let na střední škole. Dnes zastřešuje rekvalifikace ITnetwork.cz. Jaký ti doporučí programovací jazyk a je IT jen pro mladé?

23.8.2021

Proč je JavaScript nejžádanější technologií 2021?

JavaScript oživuje web různými funkcemi. Je zodpovědný za prvky, se kterými může uživatel interagovat. Umí i solidní back-end. Proč je králem internetu?

17.8.2021

Konec Malování a Wordu, programátorem teď od mateřské školky

Bude pro naše děti programování hraček a řešení programátorských problému denním chlebem? Odkud MŠMT vzít peníze na extra hodiny informatiky, jaký je plán?

16.8.2021

Z ekonoma Jakuba se stal programátor s business zaměřením

Vystudoval VŠE v 90. letech. V posledním zaměstnání byl 17 let. V roce 2019 z práce odešel a pak nemohl najít práci. Až si "vydupal" rekvalifikaci. Jak?

9.8.2021

Umí Python opravdu všechno, aby se ti jej vyplatilo umět?

Rozumí si dobře s daty, je hojně využíván v AI a Machine learning. Ale umí i obyčejné věci, jako tvorbu webových stránek? Je opravdu tak univerzální?

9.8.2021

Díky rekvalifikaci je dnes Marek manažer projektů

Po 12 letech se rozhodl rekvalifikovat. IT znalosti jsou důležité podobně jako cizí jazyk. Poprvé mu žádost ÚP zamítl. Dnes je úspěšným programátorem. Jak?

1.8.2021

Jak se z Pavla IT supporta stal programátor?

Na střední ho programování moc nebavilo. Pak šel pracoval jako IT support a díky školení v OOP v ITnetwork k němu cestu našel. A vyvíjí v práci i doma.

1.8.2021

Má smysl začínat s PHP?

Více než 70 % všech webových stránek na světě používá PHP. Patří mezi nejpoužívanější jazyky světa. Je rychlý, bezpečný a jednoduchý. Je tedy žádaný?

24.7.2021

Co jste možná nevěděli o IT

Víte kdo vytvořil první počítačový virus? Jaké kódy používá NASA pro své raketoplány? Která byla první počítačová hra? A čím se proslavil Steve Wozniak?

23.7.2021

A co Java? Jaké jsou důvody se jí učit v 2021?

Java je gigant. Jak se jím stala a udrží si to postavení i nadále?

8.7.2021

Nová šichta - Našel horník programátor po premiéře štěstí?

Jak byl dokument přijat, změnil osudy diváků a jaký dopad bude mít na rekvalifikace

1.7.2021

Zbořme mýty o programátorech

Najčastější mýty kolující mezi mudlovskou populací. A proč nejsou pravdivé.

29.6.2021

7 důvodů proč milovat C#

Nasměruj se k úspěchu s nejoblíbenějším jazykem programátorské komunity a jedním z nejžádanějších jazyků na trhu práce. 7 důvodů v čem je tak výjimečný.

15.6.2021

Václav Žárský se rozpovídal o práci v Unicornu

Zjistěte, jak vypadá práce pro jednu z největších firem v oblasti IT. Jak vypadá zaškolení nových spolupracovníků? A které pozice nejčastěji hledají?

1.6.2021

Jen teorie Radkovi nestačila. Jak začal programovat v C#?

Radka vždy zajímaly počítače a programování, s jakými potížemi se ale setkal, a co mu pomohlo? Jakou radu pro vás má?

26.5.2021

Od operování žlučníků k PHP - přečti si příběh Yuriho

Rozhovor s bývalým chirurgem, Yuriy Tretyachenko, který konečně dělá, co jej opravdu baví a nenudí se

14.4.2021

Programátorské benefity. Víte jaké výhody tahle práce má?

Přemýšlíte, že se stanete programátorem a chcete vědět, co za výhody tato práce může přinést? O benefitech této práce se dozvíte v tomto článku.

24.3.2021

Nejlepší práce pro home office? Programování!

Víte jaké má home office benefity? Podívejte se, co jsme o tom za minulý rok zjistili, a co předpovídají technické firmy.

16.3.2021

Z horníka programátorem? Nikdy není pozdě na změnu!

Jak daleká je cesta z ostravských dolů k práci u počítače? A jak to může člověka změnit? Na tyto a další otázky odpoví dokument Nová šichta.

18.2.2021

Programátor, designer, analytik? Víte, kým se vyplatí být?

Zjisti, které pracovní pozice mají nejvyšší platové ohodnocení, i rozdíl mezd těchto pozic mezi 3 vybranými kraji České Republiky.

13.1.2021

IT v době koronaviru, roste obor i nadále?

Koronavirus oslabil většinu odvětví, jak je na tom vlastně IT? A jak se mění zájem lidí o rekvalifikace do tohoto oboru?

21.12.2020

Výzva 5 Statečných
Zdarma Nehodnoceno
5 Statečných
Zdarma Nehodnoceno
Znáš tyto filmy a seriály ze světa IT?


 

Aktivity