Discount week - September
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Vítejte na ITnetwork

Zdravím všechny členy i návštěvníky sítě. Není tomu ani 2 roky, co jsem koupil doménu devbook.cz a začal na ní, nejprve sám a později s vaší pomocí, budovat výukový projekt. Cílem tohoto projektu bylo poskytnout dostupné znalosti z oblasti programování v českém jazyce a úplně všem. Tedy připravit naprostého začátečníka, který jazyk nikdy neviděl, na takovou úroveň, aby se mohl ucházet o zaměstnání.

Je to sice neuvěřitelné, ale za tak krátkou dobu jsme tento cíl opravdu splnili. Na síti je v současné době téměř 3.000 článků. Všechny důležité programovací jazyky a techniky zde mají ne jednu sekci, ale hned několik kompletních a aktuálních podsekcí se všemi důležitými materiály. Za dobu existence projektu jsme obdrželi nespočet děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jste díky nám uspěli na pohovoru a získali tak zaměstnání, které jste si přáli.

Jsem velmi šťastný a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je asi nějaké naplnění tím, že mohu dělat věc, která mě baví a která zároveň lidem pomáhá. A tím dalším důvodem jste vy. Jsem realista a od začátku jsem počítal s tím, že naprostou většinu obsahu budu muset napsat sám. Hlavně teď mám kolem sebe ale hned několik lidí, kteří se obrovskou měrou podílejí na obsahu a chodu sítě. Chtěl bych vám poděkovat, jste pro mne energií a inspirací. A také vidím, jak se díky aktivitě na síti profesně posouváte a občas si říkám, že to budete právě vy, co potom založí prosperující firmy, napíší geniální algoritmy nebo se prostě budou mít velmi dobře.

Posledních několik týdnů mám pocit, že jsme tu již dosáhli nějakého pomyslného stropu a proto jsem začal přemýšlet nad další budoucností sítě.

Nové poslání

Rozhodl jsem se využít potenciálu sítě a rozšířit její zaměření z čistého programování i na další odvětví informačních technologií. Co třeba témata jako SEO, nastavení hostingů, sítě, podnikání...? A všichni tu přeci máme počítače, všichni máme chytré telefony nebo tablety, všechny nás zajímá dění kolem IT ve světě. Proč se zde o tom nepíše? Když jsem se nad těmito otázkami zamyslel, přišel jsem jen na jednu překážku - doména. Troufám si odhadnout, že většina lidí vůbec netuší, co devbook znamená. A ti, kteří ano, si ji spojí jen s programováním. A proto je čas na změnu.

ITnetwork
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Naše síť bude nyní dostupná na doméně itnetwork.cz, funguje 100% kompatibilita se starými URL. Programátorská část zůstává nedotčena a začnou k ní postupně přibývat články i z dalších odvětví IT. Mám v plánu také později naprogramovat filtrování hlavní stránky, aby si člověk mohl vybrat jen ten proud informací, který ho zajímá (např. jen programování v C# nebo jen Hardware). Přehlednost by tedy neměla utrpět a bude zde více hlav a ty budou zas více vědět.

Bodový systém

Systém "všichni mohou všechno, nikdo nemusí nic" nebyl pro síť s takto náročným provozem zrovna ideální a do budoucna by mohl zbytečně zpomalovat její rozvoj. Nad tímto bodem jsem přemýšlel opravdu dlouho a došel jsem k těmto závěrům:

  • "V zájmu nás všech je, aby se síť rozvíjela a bylo na ní co nejvíce kvalitního obsahu."
  • "Aktivní členové, kteří tento obsah tvoří, by měli být nějak zvýhodnění nad těmi, kteří naše služby pouze využívají."
  • "Materiály na síti musí být dostupné úplně každému. Každý by měl mít možnost lepšího vzdělání a tak i lepší budoucnosti."

Ideálním řešením, které respektuje všechny 3 výše zmíněné body, je bodový systém. Když člen síti nějakým způsobem pomůže, získá body.

Body tedy získá člen např. za přidání článku o programování, zrecenzování svého telefonu nebo třeba za to, že pomáhá moderovat diskuzní fórum nebo že na něm pomáhá řešit ostatním problémy.

Základní vzdělání (ono je tedy vysokoškolské, ale mne připadá základní) zůstává na síti nadále dostupné volně a úplně zadarmo. Články o tom, jak zapsat cyklus nebo o tom jak podědit třídu určitě nemá smysl brát jako něco nadstandardního. Tohle by měl vědět každý.

Pokročilé články a cvičení budou nově dostupné za body. Vy všichni, kteří se podílíte na obsahu sítě, máte již své body přidělené, naleznete je v profilu (body za aktivitu na fóru jsem ještě nepřiděloval, kontaktujte mne prosím do zpráv a vyřešíme je individuálně).

Za každý článek, přidaný do systému, získáte 10 bodů. Pokud napíšete pokročilý článek, získáte bodů 40. Za recenzi je bodů 8, za aplikaci nebo zprávu 4. Prémiové (pokročilé) články na síti stojí právě těchto 10 bodů. Jakmile si prémiový článek za body "koupíte", získáte k němu plný přístup a to napořád.

Stačí tedy, když něco přidáte na síť a máte bodů dost. Body tu nejsou proto, aby vás omezovaly. Jsou tu naopak k tomu, aby síť fungovala zdravě a byla vyšší motivace na ni přispívat. Rád je přidám komukoli, kdo síti nějakým způsobem pomohl.

Samozřejmě počítám s tím, že ne každý, kdo potřebuje prémiový obsah, má čas a chuť psát články. Proto je zde i druhý způsob, jak body získat. Stačí přispět pár korunami na provoz sítě a opět máte co potřebujete. 10 bodů stojí 25 Kč, to je jako zmrzlina. Částku jsem zvolil opravdu tak, aby si i prémiový obsah mohl dovolit úplně každý.

Myslím, že je síť nyní správně nastavena. Kvalitní vzdělání je stále dostupné úplně každému a to z většiny úplně zadarmo a těch pár článků za částku, kterou může věnovat úplně každý nebo za článek, který není složité napsat. Vyšší podpora prospěje celé síti, členové budou aktivnější a budeme tu mít ještě více článků. A vybrané peníze se použijí na další rozvoj. Kromě nového obsahu se třeba také konečně dočkáme mobilní verze a dalších služeb, které jsou potřeba a které se tu neobjevují samy, ale musí je někdo několik týdnů programovat :)

Závěr

Některé drobnosti se na webu stále řeší, kompletní přeměna bude ještě nějakou chvíli trvat. Potom se pustím do psaní nového obsahu a musím říci, že se na to už moc těším, však mě znáte :) A vy můžete samozřejmě sepsat také něco z odvětví, o kterých se zde zatím mlčelo. Ne nadarmo se totiž říká, když se chce člověk něco naučit, měl by se to pokusit naučit někoho jiného. A to třeba napsáním článku. Že tento princip funguje vidím jak na sobě, tak i na dalších redaktorech na síti. Jak jsem již psal v úvodu, tak právě oni budou zaměstnaní/podnikat na top pozicích.

Věřím, že tu za pár let vytvoříme místo, které bude základnou pro všechny české ajťáky. Kam si budou chodit nejen vyměňovat své znalosti a zkušenosti, ale kam si budou chodit také odpočinou ke zprávám nebo za svými přáteli. Už teď vidím, kolik lidí tu má obrovský potenciál, jsem rád, že vás tu máme a určitě právě zde naleznete další šikovné lidi, se kterými budete v budoucnu spolupracovat.

David, zakladatel sítě


 

Aktivity (1)