Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Neprolomitelná kvantová autentizace

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Každý den na každém rohu slýcháme, jak je svět plný zločinců a jak bychom se před nimi měli bránit. To samé platí ve světě počítačů, a to dvojnásob. Určitě se pravidelně přihlašujete na nějaké své online účty a abyste zabránili neoprávněnému vstupu, využíváte hnedka několika bezpečnostních vrstev. Např. heslo, šifrovanou komunikaci, unikátní kód na externím úložišti nebo generovaní dočasných hesel. Dosud toto zabezpečení bylo pro nejlepší hackery spíše zpomalením, než překážkou. Skupinka výzkumníků z Nizozemska vyvíjí nový druh autentizace nazvaný Quantum-Secure Authentication. Q-SA využívá kvantových vlastností světla k identifikaci správného vzorce prostřednictvím výměny dat. To znamená, že podle kvantové teorie jsou jednotlivé fotony pozorovatelné na více místech v jeden okamžik a právě za použití těchto vlastností, společně se speciálním materiálem (fyzický klíč), obsahujícím miliony nanočástic, dochází k tvorbě unikátního nevysledovatelného vzorce, vznikajícího průnikem fotonů skrz materiál, zatímco nanočástice slouží jako překážky v cestě fotonů generovaných laserem. Kdokoliv by se snažil vysledovat vzorec, uviděl by ve finále pouze řadu světelných bodů, z nichž je prakticky nemožné jakýkoliv vzorec vyčíst. Datum dokončení vývoje není známo, ale je zřejmé, že toto zabezpečení bude aplikovatelné pouze na technologii využívající laseru (klíče od auta, garážová vrata nebo ovladač od televize :)).

schema

Schema fungování vzorce(fyzického klíče) (1)

zdroje obrázků použitých ve článku:
minuatura: utahpeoplespot.com
(1): hackernews.com


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 17.12.2014 20:34
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!