ITnetwork summer 2020 C# týden
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

Robotris

Jedná se o remake Tetrisu, který vám nabídne jak příjemnou moderní grafiku, tak klasickou retro atmosféru arkád. Alfa verze obsahuje originální mód, kde je systém hry i bodování shodny s klasickými Tetris. Navíc hra obsahuje nové prvky jako zaměřovač nebo rychlé uložení. Pokud nahrajete vysoké skóre, můžete ho sdílet s ostatními hráči na internetu a stát se tak mistrem nejoblíbenější elektronické hry!

Tetris snad znáte všichni, čili myslím, že není potřeba hru představovat a pro případ jsou pravidla popsána níže. Hra spolehlivě funguje na nejnovějších operačních systémech a vyžaduje alespoň Windows XP SP2 a .NET framework minimální verze 2.0 (součástí všech Windows od XP SP3). Příjemnou zábavu :)

 

Síň slávy


Zde naleznete kompletní on-line skóre hry Robotris

Kompletní on-line skore

 

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

 

Pravidla a tipy k hraní


Klasický mód

Klasický mód (z původních her známý jako A-type) vychází z koncepce původní hry Tetris. Ve hře máte k dispozici základní sadu 6ti bloků, které jsou složeny ze čtyřech kostek (bloky S,Z,J,L,I,O). Tyto bloky se objevují na horní části obrazovky a poté padají dolů. Pomocí rotace a posouvání se je snažíte umístit a složit co nejvýhodněji tak, aby dole vznikla ucelená vodorovná řada. Pokud se tak stane, řada zmizí a uvolní další místo. Kostky se generují náhodně a v pravé části obrazovky máte vždy náhled příští kostky. Tento mód končí tehdy, když se "hladina" kostek dostane až na vrchol a dotkne se právě padajícího bloku, respektive když vám zaplněné hrací pole přeteče. Za každých 10 zaplněných řad se dostáváte do dalšího levelu a hra se zrychluje.

Cílem hry je nahrát co nejvyšší skore. Bodování Robotrisu přesně kopíruje klasické Tetris a je založené na počtu řad, které zaplníte. Když zaplníte jednu řadu v levelu 1, bonus je 1 * 40 + 40 = 80 bodů. V levelu 2 je to 2 * 40 + 40 = 120 bodů a tak dále. Když se vám však podaří zaplnit hned 2,3 nebo dokonce 4 řady najednou (zplnění čtyř řad se říká, že máte Tetris), skóre roste geometrickou řadou. Za 4 zaplněné řady v levelu 2 dostanete bonus 2 * 1200 + 1200 = 3600 bodů. To je jistě pořádný rozdíl, proto profesionální hráči Tetrisu zaplňují vždy hrací pole tak, aby si nechávali mezeru na kostku I, která když padne, dá jim obrovské skore.

Ještě trocha teorie: Již od vydání prvních Tetrisů panovaly dohady, zda je hra nekonečná. Tím myslím, zda by za předpokladu, že by Tetris hrál naprosto dokonalý počítačový hráč, došlo k zahlcení hracího pole (což je vždy zaviněno lidskou chybou). Experimenty ukázaly, že hru opravdu není možno hrát do nekonečna a to díky blokům S a Z, které statisticky tvoří nezaplnitelné mezery.

 

 

Hudba


Určitě jste si všimli, že na hudbě ve hře je cosi zvláštního. Jestli se vám líbila nebo ne je již vaše věc, ale ano, je jiná. Aby jsme se co nejvíce přiblížili atmosféře klasických arkád, zvolili jsme hudbu 8bitovou, přesněji takovou hudbu, jakou generoval počítač Commodore 64 z 80.let. Commodore využíval na generování zvuku tzv. SID chip (Sound Interface Device), nesoucí také označení MOS 8580. Jednalo se vůbec o jeden z prvních zvukových čipů v osobním počítači a možná také proto se mu povedlo rozpoutat hudební revoluci a zapříčinit vznik demoscény a počítačového umění vůbec. O hudbu k Robotrisu se nám postaral německý skladatel Joe "StainlessSteel" Barwick a můžete slyšet tituly "So Predictable" a Zardax_One. Také jsem si dovolil vypůjčit píseň Zero-X od neznámého autora.

 

 

Vývojový tým


sdraco nick : sdraco
real name : David Čápka

Programování, grafika
sczdavos
nick : sczdavos
real name : David Jančík

drobnosti v grafice a kódu, střih hudby, podpora

Fotky z vývoje:


Něco z historie hry:

Tetris jsem měl rád již od mala a hrál jsem ho na své digihře (podobné té davosově na obrázku). Již delší dobu jsem přemýšlel o tom, že bych si je zkusil naprogramovat, jednou takhle ve škole jsem si spustil Delphi a dal jsem se do práce. Ještě to odpoledne jsem ve vlaku dopsal algoritmus rotace kostky a pre-alfa verze byla na světě. Teď nastal ten kritický okamžik, kdy jsem se měl rozhodnout, zda mi stačí samotný fakt, že jsem hru napsal nebo ji dále vylepším tak, aby si ji někdo zahrál. Chvíli jsem ji přepisoval pod Asphyre Delphi framework ale pak skončila na dva roky zapomenuta na externím disku.

Po této době jsem se dostal k .NET technologii, C# a XNA frameworku, ve kterém se příjemně vyvíjí hry. Také jsem potkal programátora sczdavose. Objevila se motivace hru dokončit za účelem výuky v .NET a XNA. Davos se měl k světu a napsal pěkný kód hlavního menu, 2x jsme se sešli (jednou na 3 dny u něj na Vysočině, jednou na 4 dny u mne na Vinohradech). Když jsme přemýšleli, proč by hra měla uživatele zajímat, když klonů Tetrisu je spoustu, došli jsme k prostému závěru: Boom této hry byl v 80. letech a byla vyhodnocena jako nejzábavnější hra na světě. Po pasece co nadělaly Windows Vista již většinu z nich nikdo nikdy nespustí. Naše hra je tedy založená na maximální kompatibilitě, lepší grafice a vylepšujících prvcích jako je on-line hiscore, zaměřovač kostky nebo rychlé uložení kostky. V betě by se měly objevit další trhlé a ještě trhlejší herní módy.


Galerie

Hra byla vytvořena v roce 2010.

 

Stáhnout

Staženo 741x (16.32 MB)

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (3)

Avatar
Lukas
Neregistrovaný
Avatar
Lukas:22.9.2010 17:14

Ja se snažim, ale ja si pak vždycky na něco vzpomenu a dopíšu to tam :D

 
Odpovědět
22.9.2010 17:14
Avatar
x
Redaktor
Avatar
x:25.12.2011 18:32

Klasický Tetris mám moc ráda, takže i tento remake se mi opravdu líbí. Navíc jsem stále na třetí příčce on-line žebříčku 8-) :D

 
Odpovědět
25.12.2011 18:32
Avatar
Raiper34
Redaktor
Avatar
Raiper34:1.1.2012 21:29

Ešte stále v alfe?

Odpovědět
1.1.2012 21:29
Posledná vydaná hra: http://www.islandsoft.cz/index.php?art=hra-akcna-space-resistance
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Raiper34
David Čápka:2.1.2012 9:17

Bohužel už v ní asi zůstanou, když je čas, věnujeme ho psaní Islandsoftu...

Odpovědět
2.1.2012 9:17
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:2.1.2012 10:39

Nechceš zveřejnit zdrojové kódy????
Když na to nemáte čas, aby to za vás někdo dodělal?

 
Odpovědět
2.1.2012 10:39
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:2.1.2012 10:44

Chci, ale musel bych je připravit. Po zkouškovém se na to podívám. Plánujeme to úplně zveřejnit a použít i jako tutoriál pro tvorbu her v C# a XNA.

Odpovědět
2.1.2012 10:44
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:2.1.2012 10:48

Hele,
teď jsem si to stáhnul a napsalo mi to error:
Instalační balíček nelze otevřít.
Obraťte se na dodavatele aplikace a ověřte, zda se jedná o správný instalační balíček Instalační služby systému Windows.

 
Odpovědět
2.1.2012 10:48
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:2.1.2012 11:14

To jsi to stáhnul špatně :)

Odpovědět
2.1.2012 11:14
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:2.1.2012 13:32

Má to 8,68 Mb

 
Odpovědět
2.1.2012 13:32
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Jančík:2.1.2012 15:11

Jak říkal kolega, soubor se špatně (né celý) stáhl.
Jeho plná velikost je 16.3 MB (17,117,696 bytes)

Odpovědět
2.1.2012 15:11
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše