Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 7 - Inkscape - Efekty cesty - Ohyb, deformace a vzorek

V této lekci Inkscape se seznámíme s užitečným nástrojem pro vytváření kreativních návrhů nazývaným Efekty cesty. Pomocí této funkce můžeme vytvářet různé úpravy cest, jako například zakřivení, kopírování na cestu a další. Dens se podíváme na efekty Ohyb, Deformace podle mřížky 2, Vzorek podél cesty.

Upozorňujeme, že název nástroje se liší podle toho, jakou verzi programu Inkscape používáme. Můžeme se setkat s názvem Path Effect Editor, Efekty cesty nebo Efekty křivek. Obecně platí, že křivka a cesta jsou významově zcela stejné.

Efekty cesty a využití deformačních efektů v Inkscape

Kromě základních úprav cest můžeme využít editor cest/křivek Efekty cesty. Najdeme ho na Panelu nabídek > Cesty > Efekty cesty. Aktivací se otevře dialogové okno, ve kterém není téměř nic:

Inkscape

Nabídku všech efektů zobrazíme ikonkou Plus – přidat efekt ve spodní části dialogového okna. Naproti tomu ikona Mínus daný efekt zase odebere. Poslední použitý je zvýrazněn modře:

Inkscape

Nabídka efektů je poměrně široká. U každého je nakresleno, co s námi vybranou křivkou (křivkami) udělá. Zároveň je pod každým efektem malá šipka. Ta po rozbalení zobrazí krátkou psanou informaci o tom, jak daný efekt s křivkou pracuje. Efekt si můžeme označit hvězdičkou jako oblíbený. To se nám bude vždy po vyvolání dialogového okna zobrazovat a usnadní nám orientaci v aktuální nabídce 42 efektů. Zaměříme pouze na některé. Ty nám pomohou pochopit, jak efekty pracují. Nebude pak těžké zorientovat se v těch ostatních.

Efekty cesty můžeme použít pouze na křivky. V případě objektu předdefinovaného (nástroje Obdélník, Kruh, Hvězda a podobně) ho musíme na křivku převést. To uděláme pomocí Panelu nabídek > Cesta > Objekt na cestu nebo Cesta > Tah na cestu. Prvek, který chceme pomocí editoru upravovat, musíme mít aktivní.

Ohyb

Ohyb (Bend) je efekt, který často využijeme. Díky němu umístíme křivku nebo objekt na jinou křivku, kterou ho editujeme:

Inkscape

Ohybová cesta, jak vyplývá z názvu, slouží k ohybu křivky. Máme k dispozici čtyři možnosti, jak toho docílit. Jsou vyobrazeny v červeném rámečku a jejich použití bude vysvětleno:

Inkscape

Upravit na plátně

Kliknutím na první ikonu Inkscape dialogového okna se u vybraných křivek zobrazí zelená křivka. Zároveň se aktivuje nástroj Úprava cest na úrovni uzlů na Panelu nástrojů (stejná ikona). Levým tlačítkem myši a kliknutím na tuto křivku se prvek ohýbá podle toho, jakým směrem zelenou křivku táhneme:

Inkscape

Při aktivaci nástroje Úprava cest na úrovni uzlů se na Liště nástroje zobrazí dvě ikony, které si nyní představíme. Tyto dvě ikony zobrazí buď jen uzly původního prvku Inkscape nebo jen křivky původního prvku Inkscape. Máme-li obě aktivovány, vidíme jak uzly, tak i křivky. Na obrázku vpravo vidíme, jak uzly, tak i křivky výchozího obdélníku:

Inkscape

Všechny efekty mají v dialogovém okně u svého názvu ikonu oka. Kliknutím na ni bude efekt skryt a výše uvedený obdélník se zobrazí v původním tvaru. Můžeme svou práci porovnávat s výchozím stavem a usoudit, zda jsme se změnou spokojeni:

Inkscape

Kopírovat cestu

Druhá ikona Inkscape se používá v případě, že chceme nějakou cestu zkopírovat a zvolené křivky podle ní tvarovat. Stejně nám poslouží klávesová zkratka Ctrl + C nebo kliknutí pravého tlačítka myši na vzorovou křivku a zvolení Kopírovat z nabídky.

Vložit cestu

Nakreslenou křivku zkopírujeme jedním z výše uvedených způsobů. Následně objekt, který tvoří křivky, označíme a vložíme efekt Ohyb. Kliknutím na Vložit cestu Inkscape se daný objekt vytvaruje podle nakreslené křivky. Tento prvek můžeme nadále upravovat. Zejména je potřeba nastavit šířku, aby upravený objekt nebyl deformován. Vše lze dále editovat kliknutím na ikonu Upravit na plátně. Na obrázku jsou obdélníky upravené podle zkopírované cesty (slabá čára):

Inkscape

Zmíněné úpravy lze provádět standardně pouze s pomocí uzlů. Efekt Ohyb ale nejvíce oceníme v případě, že upravujeme skupinu křivek. Vyskytnou-li se ve skupině nějaké objekty nepřevedené na křivku, budou ignorovány. Skupinu křivek, které chceme editovat, musíme mít seskupenou. Toho docílíme v Panelu nabídek > Objekt > Seskupit. Nejsnazší a nejrychlejší způsob je ale používat klávesovou zkratku Ctrl + G (G jakou group). Na obrázku jsou seskupeny dva objekty. Jejich původní tvar před použitím efektu znázorňuje červený obrys včetně uzlů:

Inkscape

Deformace podle mřížky 2

Tento efekt využijeme například v případě, že potřebujeme osově souměrný objekt:

Inkscape

Nastavení provedeme v dialogovém okně efektu. Zde ovlivníme, zda dojde k zrcadlení efektu vodorovně nebo svisle. Dále také, jak bude vypadat mřížka. Někdy stačí pouze obvodové uzly. Na obrázku je obdélník (původní tvar ukazuje červený obrys) převedený na cestu (křivku) a pohyby se zrcadlí svisle. Zobrazena je celá mřížka, ne pouze obvodové uzly:

Inkscape

Vzorek podél cesty

V kapitole Inkscape - Kresba od ruky, Bézierovy křivky jsme se již s tímto efektem setkali. Na křivku byl aplikován buď přednastavený obrazec nebo vytvořený. Použití tohoto efektu ale samozřejmě přináší více možností:

Inkscape

Po použití efektu Vzorek podél cesty se zobrazí dialogové okno:

Inkscape

Pro použití tohoto efektu musíme nejprve nakreslit vzorek. Zde záleží, jaký nakreslíme. V případě, že nakreslíme obrazec pomocí předdefinovaných tvarů, jedná se o objekt a nikoli o cestu. V případě vkládání použijeme z nabídky Zdroj vzorku poslední ikonku Odkaz na cestu ve schránce Inkscape. Když cestu (křivku) nakreslíme, tak pro vkládání na cestu použijeme předposlední ikonu Vložit cestu Inkscape. Na cestu se ale vkládá pouze obrys, nikoli výplň.

Postup pro práci s efektem je jednoduchý. Nakreslíme vzorek a cestu. Vzorek označíme nástrojem Výběr a pomocí klávesové zkratky Ctrl + C zkopírujeme do schránky. Označíme si cestu a přidáme efekt. Důležité je nastavení Vzorové kopie. Při opakování se vzorek pravidelně opakuje, jinak je na celé křivce natažený. Pokud chceme, aby se vám vzorek při opakování překrýval, musíme změnit rozestupy do záporných hodnot. Nevadí, že jsme napoprvé rozestupy mezi vzorky neodhadli. Vše můžeme měnit i na již vytvořené cestě s efektem:

Inkscape

Na složitější vzorky nelze použít pouhé Seskupit (Ctrl + G). Na cestu se pak převede pouze jeden prvek. U složitější vzorků (druhá a třetí ukázka) musíme objekt převést na cestu a následně Sloučit (Ctrl + K). Pozor, používáme Sloučit z nabídky Cesta, nikoli Sjednotit z nabídky Objekt.

Vzorky můžeme tvořit různě složité. Ovšem při vložení na zvlněnou cestu je nutné počítat s jejich deformací. Pro vytvoření složitých vzorků využijeme znalosti práce s Bézierovými křivkami - editaci a následnou úpravu pomocí cest. Obecně u všech efektů je třeba si pohrát s nastavením a vyzkoušet různé kombinace.

V příští lekci, Inkscape - Efekty cesty - Obálka, skicování, kopie, budeme pokračovat s prací s nástrojem Efekty cest. Bude představeno devět efektů - Deformace obálkou, Perspektiva/Obálka, Ozubená kola, Šrafování, Skica, VonKoch, Pravítko, Interpolovat dílčí cesty a Sešít dílčí cesty.


 

Předchozí článek
Kvíz - Práce s textem, kresba a úprava křivek v Inkscape
Všechny články v sekci
Inkscape
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Inkscape - Efekty cesty - Obálka, skicování, kopie
Článek pro vás napsala Denisa Honsejková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
10 hlasů
Aktivity