TTS
Pro studenty ITnetwork jsme do vybraných on-line kurzů přidali novou funkcionalitu známou jako TTS. Tato služba je navržena tak, aby ti poskytla ještě příjemnější vzdělávací zážitek. Nyní tak můžeš poslouchat obsah našich výukových materiálů namísto čtení.
Nejčastěji kladené otázky
🗣️ Co je služba TTS?
TTS neboli Text To Speech je služba, která převádí psaný text na mluvené slovo. S TTS přehrávačem můžeš snadno poslouchat texty našich lekcí, což je ideální pro situace, kdy nemůžeš nebo nechceš číst text na obrazovce.
V současné implementaci používáme Google Speech API s neuronovou sítí. České texty jsou čtené českým hlasem a anglické části textu anglickým hlasem.
TTS využívá k převodu textu na mluvené slovo umělou inteligenci, a proto nedosahuje 100% korektního přečtení. Některé složité nebo neobvyklé výrazy mohou být přečteny nesprávně, což je běžné omezení všech současných TTS systémů.
❓ Jak TTS funguje?
Na začátku každé lekce, ve vybraných on-line kurzech, je oranžové tlačítko s textem 📢 Audioverze článku, které po kliknutí spustí TTS přehrávač:
Po spuštění TTS přehrávače se aktivuje předčítání textu a zároveň se zobrazí související obsah lekce, jako jsou obrázky, diagramy, zdrojové kódy a další prvky. Pro přizpůsobení vlastním preferencím je přehrávač vybaven následujícími ovládacími prvky:
📚 Kde je nyní TTS dostupné?
Služba TTS je aktuálně dostupná v následujících kurzech:
- Základní konstrukce jazyka Java
- Základní konstrukce jazyka C# .NET
- Základní konstrukce jazyka Python
- Základní konstrukce jazyka JavaScript
- Základní konstrukce jazyka PHP
V listopadu 2024 spustíme TTS dále v kurzech:
- Webové stránky krok za krokem
- Objektově orientované programování v Javě
- Objektově orientované programování v C# .NET
- Objektově orientované programování v Pythonu
- Objektově orientované programování v JavaScriptu
- Objektově orientované programování v PHP
Do konce roku 2025 spustíme službu u všech e-learning kurzů 🤩
🌐 Jak se liší služba TTS od předčítání v prohlížeči?
Vlastní služba TTS nám nabízí pokročilé možnosti přizpůsobení, které přesahují základní funkce předčítání v prohlížeči. Díky tomu můžeme například ovlivnit výslovnost specifických slov, jako je čtení "C#" jako "sí šárp" místo "cé mřížka". Dále máme možnost určit, v jakém jazyce má být text předčítán, a rozlišovat mezi textem lekce a bloky zdrojového kódu, což nám umožňuje rozhodnout, zda bude daný text předčítán či nikoliv. V neposlední řadě nám vlastní služba umožňuje rozdělit článek do menších kapitol, podobně jako prezentaci, což zlepšuje uživatelskou přívětivost a usnadňuje pochopení probírané látky.
🎬 Proč nenatočíte kurzy jako videa?
Jsme největší českou IT akademií a spravujeme desítky tisíc online materiálů. Vzhledem k rychlému vývoji v technologickém světě je pro nás zásadní udržovat obsah aktuální. Tradiční videa by nám však tento proces znemožňovala, jelikož každá změna, ať už v kódu projektu či textu lekce, by znamenala nutnost celé video přetočit.
🐞 Jak nahlásím chybu v předčítání?
Pro nahlášení chyby v předčítání stačí problematické slovo označit a poté kliknout na ikonu 💬, která se zobrazí nad označenou oblastí:
V komentáři prosím upřesni problém a následně klikni na zelené tlačítko Odeslat požadavek:
Tímto způsobem nám pomůžeš zlepšovat kvalitu našich TTS služeb. Děkujeme!
✨ Jak mohu pomoci zlepšit TTS?
Služba TTS je v beta verzi. Tvůj názor a zpětná vazba je pro nás důležitá. Pod tímto článkem nalezneš otevřenou diskuzi, kde můžeš sdílet své zkušenosti a návrhy na zlepšení TTS. Tvá aktivní účast a zpětná vazba nám pomohou zajistit, že bude TTS co nejvíce vyhovovat tvým potřebám.
🚧 Známé problémy
O těchto problémech víme a na jejich řešení pracujeme:
- Služba TTS není dostupná ve webovém prohlížeči Safari a na iPhonu.
- Nečinnost při sledování TTS může na zařízení spustit spořič obrazovky.
- V současné verzi podporuje TTS pouze newebové kurzy.
- Některá slova nemusí být přečtena korektně.